vazoda çiçek bakımı

Vazoda Çiçek Bakımı

Çiçekler, özel günler başta olmak üzere her an ve her saniye size özel olduğunuzu hissettirebilen varlıklardır. Çünkü size önem veren ve değerli hissettiren sevdikleriniz tarafından gönderilir veya kendinizi mutlu etmek istediğinizde çiçeklere başvurabilirsiniz. Canlı, renkli ve özel tasarım kutularda sunulan Viabonte çiçekleri, bulunduğu her yere zarafet ve pozitif enerjisini katarken gören herkesi büyüler. Alışılmışın oldukça dışında olan tasarımlarda Anastasya, Simbidyum, Çardak Gül, Karanfil, Şakayık, Lagurus, Ayçiçeği gibi birbirinden özel çiçekler kullanılır. Ancak özel tasarım kutusunda sunulan aranjman çiçekler bazen beklediğinizden daha hızlı solmaya başlar. Elbette solup gitmeleri anıları size bırakır ama doğru bakım yöntemlerini kullanarak ömürlerini uzatabilirsiniz.

vazoda çiçek bakımı

Vazoda Çiçek Bakımı İpuçları

Özel olarak tasarlanmış büyüleyici güzellikteki Viabonte aranjmanlarını daha uzun süre canlı görmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Viabonte dünyasında yer alan çiçekler uzman çiçek tasarımcıları tarafından özel olarak hazırlanan kutularda ve uzun ömürlü olması için özel yöntemlerle sunulur. Fakat nihayetinde çiçeklerin ihtiyaçları olduğundan doğru şekilde bakılmadığı takdirde 1-2 hafta içerisinde çiçekler canlılıklarını yitirmeye başlar. Eğer doğru yöntemleri kullanırsanız çiçeklerinizi 1 ay ve belki daha uzun süre taze tutabilirsiniz.
  • Özel olarak hazırlanmış çiçeklerden oluşan aranjman size geldiğinde birkaç gün kutusunda tutmanın bir sakıncası yoktur. Fakat akşamına çiçekleri çıkarıp direkt olarak bir vazo içerisine koymanız da canlı kalmalarını sağlamaz. Aranjman içerisinden çıkardığınız çiçeklerin bağlı olduğu ipler varsa çözmeli, çiçeklerin saplarını belirli bir açıdan 2-3 cm olacak şekilde kesmelisiniz. Bu işlem çiçeklerin vazoya daha iyi oturmasını ve daha rahat su almasını sağlar.
  • Çiçekleri vazoya koymadan önce taze ve temiz suyu vazoya almalısınız. Öncesinde ise son olarak yapmanız gereken bir adım daha var; yaprak ve dikenleri temizlemek. Bu işlem çiçeklerin daha şık görünmesini sağlarken aynı zamanda daha rahat ışık almasını sağlar.
  • Vazoya aldığınız çiçekleri doğru bir yerde konumlandırmanız oldukça önemlidir. Serin bir yerde olan vazo çiçekleri daha uzun ömürlü olur. Bu nedenle konumlandırdığınız yerin çok sıcak olmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca güneş ışığı alan ama direkt güneş ışığından uzak bir yerde olması da uzun ömürlü olmalarına yardımcı olur.
  • Vazodaki çiçekleri kurumaması için yapay ısıtıcılardan uzak tutmaya özen göstermeli, cam önleri ve rüzgar alan yerlerden uzak tutmalısınız.
  • Çiçeklerinizi meyve tabaklarının yakınına koymamalısınız. Olgunlaşan meyveler etilen gazı salgılar ve bu çiçeklerin ömrünü kısaltır.
  • Vazodaki çiçeklerin suyunu her gün değiştirmeniz gerekir. Eğer her gün imkan bulamıyorsanız en azından 2 gün içerisinde değişim yapmanız faydalı olacaktır. Su değişimi yaparken çiçekleri kontrol etmeli ve çürüyen düşen yaprakları ayıklamalısınız. Bu işlemi yaparken direkt koparmak yerine makas veya bıçak ile kesmeniz daha doğru olacaktır. Son olarak çiçeklerin artık kökleri olmadığı için her iki su değişiminde bir saplarını 1-2 cm kısaltın. Bu işlem çiçeğin ihtiyacı olan besinleri su içerisinden daha rahat almasını sağlar.

vazoda çiçek bakımı

Vazo Çiçeklerinin Ömrünü Uzatacak Ekstra Takviyeler

Güzel ve renkli çiçeklerinizin daha uzun ömürlü olması için pek çok tavsiye bulabilirsiniz. Fakat hangilerinin işe yaradığı konusunda tereddüt etmeniz gayet doğaldır. Vazo çiçeklerinin ömrünü uzatacak ekstra takviyeler şu şekildedir:

Elma Sirkesi + Şeker: Çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir miktar şekeri vazoya ekleyip su ile karıştırın. Sirke antibakteriyel olarak suyu temiz tutarken şeker çiçeklerin ihtiyacı olan besini karşılayacaktır.

Aspirin: Hemen hemen her yaşam alanında bulunan aspirin, çiçeklerin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Bir adet aspirini ezerek suya karıştırın. Suya karışan aspirin pH seviyesini düşüreceği için çiçeklerin solmasını yavaşlatabilir.

Buzdolabı: Çiçeklerin daha düşük sıcaklıkta daha uzun ömürlü olduğu bir gerçek. Bu nedenle çiçek buketini her gece yatmadan buzdolabına koymanız, solmasını istemediğiniz çiçeklerinizi daha uzun süre korunmasını sağlar.

Soda: Vazo içerisine koyduğunuz suya çeyreği kadar soda eklemeniz faydalı bir yöntemdir. Çünkü sodanın içerisinde yer alan şeker, çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca çiçeklerin tatlı kokularını çıkarmaya da yardımcı olur.

Siz de sevdiklerinize unutamayacağı harika bir sürpriz yapmak için Viabonte özel tasarımları arasından seçim yapabilir, güzel bir kart mesajı ekleyerek yüzlerinin gün boyu gülmesine vesile olabilirsiniz.


lale çeşitleri
gül çeşitleri
krizantem çeşitleri